Znajdujesz się w: » TABLICA OGŁOSZEŃ » Aktualności - archiwum » Aktualności - archiwum » Aktualności - archiwum (II) - 2008 r. »
  w serwisie:
Samorząd
Urząd Miejski
Miasto
Strategia / plany / programy
Gospodarka
Kultura / sport / turystyka
Współpraca międzynarodowa
Edukacja
Obligacje miasta
Ostrów i UE
  POLECAMY
  PONADTO:
Konkursy/ nagrody
Statystyki
O portalu
Mapa serwisu
Kontakt
Wiekowa konkatedra - 09.05.2008

Jubileusz 100-lecia istnienia obchodzi w tym roku ostrowska konkatedra. W czwartek 8 maja 2008 r. odbyło się uroczyste nabożeństwo rocznicowe. >>

Urodziny, przez lata ostrowskiej fary, a obecnie konkatedry to także dzień św. Stanisława od 2004 roku patrona Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Do zaszczytnego tytułu konkatedry – kościoła diecezjalnego i biskupiego ostrowską farę wyniósł Jan Paweł II po utworzeniu Diecezji Kaliskiej.

- Kiedy ten kościół powstawał 100 lat temu Ostrów Wielkopolski liczył ok. 16 tysięcy mieszkańców, którzy postanowili, że w miejscu drewnianego kościoła wybudują na chwałę Panu nowa okazałą świątynię. Swoje postanowienia zrealizowali w rekordowo krótkim okresie 26 miesięcy. Przez lata wyposażali i upiększali ten kościół, który zmienił swoje oblicze zawsze jednak, a szczególnie podczas wojny był miejscem, gdzie ostrowianie mogli się schronić i czuć wolnymi – mówił w homilii ks. Biskup Stanisław Napierała.

W tym dniu przypadały także imieniny Ordynariusza Diecezji Kaliskiej. Specjalne, imieninowe życzenia w imieniu mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego przekazała biskupowi Marlena Maląg oraz marek Dziamski, którym towarzyszyli strażnicy Straży Miejskiej.

- Z woli Twoich rodziców Święty Stanisław Biskup jest patronem, który prowadzi cię od momentu chrztu świętego. Drogi Księże Biskupie Stanisławie pozwól, że wspominając św. Stanisława męczennika złożę Tobie najszczersze życzenia imieninowe. Wdzięczni Bogu za Twoja posługę pasterską, życzymy aby przyniosła ona dalej owoce miłe naszemu Panu – powiedziała M. Maląg

Z okazji jubileuszu kościoła Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Radosław Torzyński oraz Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Stanisław Krakowski przekazali parafii na ręce Biskupa okazały kielich mszalny z herbami miasta wraz pamiątkową inskrypcją Miasto Ostrów Wielkopolski na 100-lecie ostrowskiej konkatedry.

Kościół św. Stanisława Biskupa to został zbudowany w latach 1905-1907 w stylu neoromańskim i jest jednym z bardziej monumentalnych przykładów realizacji tego stylu w architekturze sakralnej Polski. Starszym obiektem od kościoła jest plebania, wybudowana w 1904 roku, w której zachowała się oryginalna stolarka okienna i drzwiowa oraz posadzki i podłogi. Dom Katolicki został wzniesiony w latach 1901-1903, Konwikt Arcybiskupi w 1905 roku, a wikariat w 70. latach XIX wieku i stanowi najstarszy obiekt w zespole.

Obiekty zostały wpisane do rejestru zabytków 8 stycznia 2007 r., decyzją Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu. Dokumentacja konserwatorska niezbędna do wpisania obiektu w rejestr zabytków wykonana została ze środków Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, dodatkowe egzemplarze tej dokumentacji sfinansował Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim.

W skład, dziś już zabytkowego, zespołu Konkatedry wchodzą: kościół p.w. św. Stanisława Biskupa Męczennika wraz z terenem przykościelnym, plebania z ogrodem przy ul. Kardynała Ledóchowskiego 2, Dom Katolicki z podwórzem przy ul. Kardynała Mieczysława Ledóchowskiego 4, Konwikt Arcybiskupi z ogrodem przy ul. Kardynała Mieczysława Ledóchowskiego 4, wikariat z podwórzem przy ul. Gimnazjalnej 1, grota Matki Boskiej przy kościele, ogrodzenie.

Janusz Grzesiak
Biuro Prasowe i Relacji Społecznych

09.05.2008 r.
-- wstecz --
Liczba wyświetleń:956
 
 
  TABLICA OGŁOSZEŃ
Ogłoszenia / obwieszczenia
Przetargi
Patronat Prezydenta
Konkursy ofert
Wpłaty - numery kont
Aktualności - archiwum
Domki letniskowe
  NA SKRÓTY
  WYRÓŻNIENIA
Portal jest oficjalnym serwisem Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim
Design Transition Technologies
Powered by neTTstar